שיקום מבנים מסוכנים

האם אתם גרים בבתים לא בטוחים?

כל שנה אנחנו עדים לנפילת מרפסות וקריסת מבנים ולחלקם אין שום התראה קודמת, המבנה ויזואלית אולי נראה מוזנח אך לעין בלתי מקצועית אין שום סימן לסכנה.

בתים לא בטוחים מסכנים אתכם הדיירים ובפרט אם הוצא נגדכם צו מבנה מסוכן, אשר אינו מאפשר לכם לגור בבית מבוטח עם ביטוח מגן שהופך לחסר ערך תחת הצו.

חברות אחזקה מתקדמות יודעות שצריך להזמין מהנדס ליקויים לבדיקה פעם בשנה של המבנה, תוך דגש על קומת העמודים ובדיקה של המעטפת בשביל למצוא כשלים וליקויים שעלולים להפוך לסכנה.

שיקום מבנים מסוכנים אינו אומר שהמבנה עומד לקרוס, יכולה להיות סכנה של נפילת אריחים ואו חלקי בטון רופפים אשר מגובה רב עלולים לעוף רחוק מהמבנה ולפגוע בהולכי רגל ואו ילדים שמשחקים מסביב למבנה.

על הועד אשר נדרש לאתר קבלן מתאים ליצור קשר רק עם קבלנים רשומים בעלי מספר קבלן, אותו אפשר לבדוק באם הוא מופיע באתר הממשלתי ברשם הקבלנים.

בעבודות פנים רמת הסכנה פחותה ובפרט לדיירי הבניין כולו, אך בשיפוץ מבנה חיצוני יש הרבה מאוד תקנות ותקנים שיכולים בעת תאונה להיות באחריות מזמיני העבודה גם אם הם לא מכירים את החוקים.

קבלנים רשומים מחויבים לעבוד לצד כל הדרישות של החוק ועלולים לאבד רישיונם באם החלו למעוד, גם המהנדסים יעדיפו קבלן מוכר שחוסך מהם הרבה ויכוחים וצורך לפקח בכל רגע על הקבלן.

אם הגעתם למצב של הזנחת המבנה עד אשר הוא הוגדר כמסוכן, סביר להניח שקשה לכם עם גיוס כספים מכל הדיירים וסביר עוד יותר שיש לכם כמה סרבני תשלום.

צו מבנה מסוכן תורם לזירוז תהליכים מול הדיירים והעירייה מפעילה לחץ גדול אם באיומים לתביעה משפטית ואם בהורדת האחריות שלה מהמבנה, דבר אשר יוצר לחץ על שאר הדיירים ובהחלט מקדם עניינים בשטח.

אך גם הידיעה שהבתים שלנו כבר לא בטוחים ויש לנו צו על המבנה, גורמת להרבה דיירים לחוסר שלווה ורצון לקדם דברים.

כנציגי הועד באם אין לכם תמיכה של שאר הדיירים, תוכלו לערוך סיור מסביב לבניין וצריך פשוט לערוך בדיקה ויזואלית:

  1. לבדוק אם ישנם סדקים בעמודי הבניין ואו ברזלים חשופים.
  2. לבדוק את מעטפת המבנה ולראות אם יש חלקי בטון רופפים.
  3. במעטפת שיש ואריחים יש לבדוק סדקים ואו אריחים מנותקים.
  4. יש לבחון את התקרה בקומת הקרקע ובמיוחד בקומת הגג בחדר מדרגות.
  5. כמובן שחשוב לקבל משוב מדיירים בקומת הגג לגבי חדירת רטיבות מהגג.

באם נמצאו ליקויים ולאחר שערכתם פגישה עם דיירי הבניין ולא נמצאה תמיכה, תוכלו ליצור קשר עם מחלקת הנדסה בעיר שלכם ותבקשו את מחלקת מבנים מסוכנים.

סביר להניח שבתוך מספר ימים מרגע ביצוע הקריאה, יגיע אליכם מהנדס מטעם העירייה ויבחן את הליקויים ובאם ימצא שהם מסוכנים יוצא כנגד הבניין צו מבנה מסוכן עם דרישה לתקן את הליקויים בתוך 90 יום.